Ułatwienia dostępu

Gajusz Kęska

Przewodniczący Jury

Studia w Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie w klasie fortepianu Prof. Andrzeja Pikula ukończył w roku 2002 z wynikiem celującym. W tym samym roku rozpoczął studia podyplomowe w mistrzowskiej klasie Prof. Willema Bronsa w Sweelinck Conservatorium w Amsterdamie, które następnie ukończył w czerwcu 2005 roku. Pełni obowiązki profesora w Katedrze Fortepianu w Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie, gdzie otrzymawszy w 2010 roku tytuł doktora sztuki i 2017 roku tytuł doktora habilitowanego prowadzi klasę fortepianu. Jego uczniowie i studenci są laureatami wielu krajowych i międzynarodowych konkursów. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych i pianistycznych, m. in.: Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny EPTA w Krakowie, Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów w Gaillard we Francji, Ogólnopolski Festiwal „Tydzień Talentów” w Tarnowie, Konkursie im. Tadeusza Żmudzińskiego w Krakowie, Międzynarodowy Kurs Mistrzowski w Tel-Hai w Izraelu, International Pacific Piano Competition” w Vancouver w Kanadzie, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny „Ciutat de Mallorca” na Majorce. Otrzymał prestiżowe stypendia, m. in.: Ministra Kultury i Sztuki, Fundacji Jűtting Stichting w Stendal (Niemcy), Maestro Hansa Vonk’a w Amsterdamie, Fundacji „Schumann-Schimmel van Outeren” w Holandii.

Koncertuje z różnorodnym repertuarem jako solista i kameralista regularnie występuje w prestiżowych salach koncertowych na festiwalach i koncertach w wielu krajach Europy, jak również w Kanadzie, Japonii, Chinach, Argentynie, Peru, Ekwadorze, Chile i Izraelu, a najważniejsze z nich to: Festiwal Chopinowski w Lipsku, Festiwal „Dni Polskie w Pradze”, Festiwal Kompozytorów Polskich w „Atmie” w Zakopanem, International Woche w Grazu (Austria) w Stefaniensall, Galowy Koncert promujący Polskę jako jednego z krajów ubiegających się o członkostwo w Unii Europejskiej w Bosendorfersall we Wiedniu, Recanti Auditorium w Tel-Avivie, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Gateway Theater w Vancouver, Kanada, Holland Music Session w Holandii (koncerty solowe i kameralne), Auditorio Forteza w Palma de Mallorca, Vriendenkrans Music Festival w Amsterdamie w Concertgebouw (Kleine Zaal) oraz Bachzaal w Amsterdamie, „Festiwal Laureatów Konkursów Muzycznych” w Filharmonii w Katowicach, Żelazowa Wola – recitale Chopinowskie w domu Fryderyka Chopina, Teatro Oriente, Centrum Culturale de Providencia w Santiago de Chile,  Katedra St. Giles w Edynburgu i Rainbow Theatre w Inverness w ramach obchodów Roku Chopinowskiego w Szkocji, Festiwal „Semanas Musicales” we Frutillar (Wielka Sala Teatro del Lago), Auditorium Ricardo Palma w Limie, Teatro Sucre w Quito, Festiwal Iguazu en Concierto (Argentyna), Filharmonia Narodowa w Mińsku.

W 2012 roku ukazała się jego debiutancka płyta z kompletem Sonat fortepianowych Karola Szymanowskiego wydana przez wytwórnię płytową DUX, która otrzymała Nominację do Fryderyka 2013, Nominację do nagrody ICMA 2013 oraz Nagrodę hiszpańskiego magazynu „Scherzo”.

W 2015 zorganizował pierwszą edycję Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem” (obecnie w formacie międzynarodowym), którego jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym. Od tego samego roku jest współorganizatorem i twórcą idei Małopolskiej Akademii Talentów (kursy i festiwal) odbywającej się rokrocznie w Łącku, gdzie pełni funkcję dyrektora artystycznego kursów mistrzowskich.

Scroll to Top