Ułatwienia dostępu

Wojciech Kubica

Wojciech KUBICA
ur. w 1980 roku w Krakowie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 8 lat w Państwowej Szkole Muzycznej Ist. w Goleniowie
w klasie Magdaleny Kochan. W 1999 roku ukończył Państwowe Liceum Muzyczne w Szczecinie w klasie dr Mikołaja Szczęsnego. W 2004 roku został absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Joanny Domańskiej. W roku 2005 ukończył Mistrzowskie Studia Podyplomowe w klasie prof. Grzegorza Kurzyńskiego w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W wieku 12 lat po raz pierwszy wystąpił z orkiestrą. Jako solista i kameralista koncertował w całej Polsce (m.in. Wrocław, Szczecin, Wałbrzych, Łódź, Lublin, Olsztyn, Płock, Łomża, Poznań, Kraków, Warszawa, Zakopane) i za granicą (Białoruś, Belgia, Chiny, Hiszpania, Jordania, Niemcy, Rosja, Włochy, Ukraina).
Jest laureatem nagród na konkursach krajowych i zagranicznych:
I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Kijowie (2003),
IV nagrody oraz nagrody specjalnej za wykonanie sonaty Césara Francka
na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej „Val Tidone” we Włoszech(2004) oraz II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi (2013). We wrześniu 2004 roku wystąpił na Estradzie Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.W roku 2007 na Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym im. D. Danczowskiego otrzymał dyplom dla pianisty za szczególny wkład w artystyczną wartość wykonań konkursowych. Podobne wyróżnienia otrzymywał również podczas kolejnych konkursów wiolonczelowych oraz skrzypcowych .Wojciech Kubica od 2008 roku współpracuje również jako pianista-kameralista z Letnią Akademią Muzyczną w Żaganiu z Mistrzowskimi Kursami Muzycznymi w Szamotułach, Europejskim Centrum im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oraz Santander Orchestra współpracując m.in. z Arto Norasem, Wolfgangiem Schmidtem, Michaelem Flaksmanem czy Markusem Nyikosem oraz najwybitniejszymi polskimi wiolonczelistami młodego pokolenia takimi jak Marcel Markowski, Tomasz Daroch, Adam Krzeszowiec, Marcin Zdunik, Maciej Kułakowski czy Michał Balas. Jako solista występował z orkiestrami filharmonii szczecińskiej, łódzkiej, warmińsko- mazurskiej, płockiej, kaliskiej, łomżyńskiej, orkiestrą Capella Samotulinum oraz orkiestrą Opery na Zamku w Szczecinie współpracując z takimi dyrygentami jak Eduard Ambartsumian, Jacek Delekta , Piotr Deptuch , Marek Głowacki, Adam Klocek, Maciej Koczur, Jacek Kraszewski, Warcisław Kunc, Janusz Przybylski, Remigiusz Skorwider, Marcin Wolniewski, Szymon Wyrzykowski czy Jan Miłosz Zarzycki.
Swoje umiejętności doskonalił pod kierunkiem Nelsona Goernera, Karl-Heinza Kämmerlinga, Kevina Kennera, Vladimir Kraineva i Vladimira Viardo.
W latach 2005–2007 Wojciech Kubica był pracownikiem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademii
Muzycznej we Wrocławiu (‪2005- 2015‬) , a od 2008 roku był asystentem w klasie fortepianu prof. Cezarego Saneckiego w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. W roku 2014 uzyskał tytuł doktora sztuki a od 2019 roku jest doktorem habilitowanym w Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie prowadzi aktywną działalność pedagogiczną, prowadząc klasę fortepianu oraz kontynuując współpracę z prof. Cezarym Saneckim.
Bogaty repertuar Wojciecha Kubicy obejmuje utwory od baroku po muzykę współczesną ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej przełomu XIX i XX wieku. Od roku 2020 Wojciech Kubica pełni funkcję dziekana Wydziału Wykonawstwa Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Łodzi

Scroll to Top