Libor Novacek

Urodził się w Pradze, w Czechach. Swoją edukację rozpoczynał w Konserwatorium w Teplicach. W 1998 roku otrzymał pełne stypendium na studia w Guildhall School of Music & Drama w Londynie, którą ukończył z tytułem magistra sztuki. Studiował u profesor Joan Havill oraz uczestniczył w kursach mistrzowskich u Lazara Bermana, Murraya Perahia, Johna Perry’ego, Jeana Efflama Bavouzeta, Dmitri Bashkirova, Dominique Merleta, Leona Fleishera i innych. Podczas studiów w Londynie zdobył liczne nagrody krajowe i międzynarodowe oraz był laureatem kilku znaczących stypendiów.

Gra Libora Novacka, uznawanego na całym świecie za interpretatora dzieł Liszta, Brahmsa i Janacka, odznacza się „wyjątkową poetycką werwą i wewnętrznością”, a jego nagrania (Landor Records, Wielka Brytania) „wyznaczają nowe standardy” i oferują „zniewalająco piękne i narracyjne wykonania”.

Cztery dotychczasowe płyty CD otrzymały znakomite recenzje w prasie poświęconej muzyce klasycznej: Liszt’s Années de Pèlerinage – Italie i Mephisto Waltz, została wybrana przez redaktorów w Gramophone Magazine i nagrodzona „Diplôme d’Honneur” przez Liszt Society w Budapeszcie. Jego nagranie muzyki Brahmsa ukazało go jako „artystę obdarzonego wizją i fenomenalną kontrolą dźwięku, oferującego odczytania pełne promiennej wrażliwości”. Nagranie to zostało wysoko ocenione przez Guardiana, Gramophone’a i International Record Review, a w sierpniu 2008 roku zostało wybrane przez BBC Magazine jako „Instrumental Choice”. Najnowsza płyta Libora z utworami Liszta (Années de Pèlerinage- Suisse i Consolations) spotkała się z największym uznaniem krytyki, w tym z 5 gwiazdkami w Guardian, International Record Review, Gramophone i Pianonews.

Libor jest rozchwytywany jako solista i kameralista oraz członek-założyciel Prague Piano Trio. Prowadzi również kursy mistrzowskie i recitale wykładowe. Występował na najważniejszych międzynarodowych estradach koncertowych (Barbican Centre, Royal Festival Hall, Wigmore Hall, Cadogan Hall w Londynie, Rudolfinum w Pradze, Hamburger Musikhalle, Teatro Colón w Buenos Aires, Kennedy Centre w Waszyngtonie) oraz na tournee i festiwalach w USA, Argentynie, Brazylii, RPA, Indiach, Hiszpanii, Niemczech, Włoszech, Francji, Czechach i innych.

Obecnie Libor jest profesorem fortepianu na Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu w Austrii, a także profesorem fortepianu i muzyki kameralnej w Konserwatorium Praskim.

Przewiń do góry