Piotr Kowal

Dyrektor Artystyczny i Sekretarz Konkursu

Urodził się w 1991 roku we Wrocławiu i tam też ukończył Szkołę Muzyczną I i II st. im. Karola Szymanowskiego pod kierunkiem Marianny Nykiel-Krakowczyk. Następnie kontynuował edukację w trakcie studiów na Akademii Muzycznej w Krakowie, które ukończył z wyróżnieniem w klasie fortepianu prof. dra hab. Andrzeja Pikula, a w lipcu 2018 roku otrzymał stopień naukowy doktora sztuki, zostając asystentem w Katedrze Fortepianu na macierzystej uczelni. Praca doktorska dotyczyła interpretacji dzieł Ludwiga van Beethovena i zawierała nagranie sonat op. 81a, op. 106 Hammerklavier i op. 111. W 2014 roku pianista rozwijał również swoje umiejętności w klasie fortepianu prof. Konstanze Eickhorst w trakcie studiów w Musikhochschule w Lubece.  Od września 2019 roku pełni także funkcję kierownika sekcji fortepianu w Szkole Muzycznej I i II st. im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie.

Prowadzi ożywioną działalność artystyczną i występował na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach, takich jak Wawel o zmierzchu (2017) Sierpień Talentów w Katowicach (2014), Festiwal Pianistyczny Królewskiego Miasta Krakowa (2013) Festiwal Muzyki Polskiej w Iwoniczu Zdroju (2012, 2013), Festiwal Lisztowski (Kraków, 2011). Wystąpił z recitalem w ramach cyklicznych koncertów chopinowskich w Warszawie w Pałacu Ostrogskich. Reprezentował również uczelnię podczas koncertu wymiennego w Kunstuniversität w Grazu (2013).

Oprócz gry solowej ważną częścią jego zainteresowań muzycznych jest gra  w rozmaitych zespołach kameralnych. Występował na licznych festiwalach, w znaczących instytucjach kulturalnych między innymi w Filharmonii Krakowskiej (2013) czy ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyka w Starym Krakowie (2013). Wielokrotnie był nagradzany nagrodą dla wyróżniającego się pianisty podczas konkursów skrzypcowych i wiolonczelowych a w ubiegłym roku został także laureatem kilku konkursów w ramach Czarakcziew&Kowal Duo.

Pianista rozwija swoje umiejętności na licznych solowych kursach mistrzowskich u profesorów takich jak m. in. Paul Badura-Skoda, Aquiles Delle Vigne, Dmitri Bashkirov, Emanuel Krasovsky, Dina Yoffe, Anna Malikova, Elza Kolodin, Konstanze Eickhorst, Evgeni Koroliov, Bruno Canino, Gyorgy Nador, czy Tamas Ungar. W dziedzinie kameralistyki również uczestniczy w licznych kursach i warsztatach prowadzonych przez m. in. Petera Bucka, Jeroena Reulinga, Roberto Traininiego, Alexandra Geberta, czy Mikhaila Kopelmana.

Jest laureatem i finalistą międzynarodowych konkursów pianistycznych, m. in. Konkurs im. Tadeusza Żmudzińskiego, Nagroda J. Bistritzky’ego na Międzynarodowych Kursach Mistrzowskich Tel-Hai w Izraelu, Sardoal Young Talent Award w Portugalii, Gloria Artis Competition w Wiedniu, 4th Singapore International Calssical Piano Competition, Międzynarodowy Konkurs im. Hansa von Buelowa w Meiningen czy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny „Wykonawstwo bez limitu” w Łodzi

Występował także z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej oraz Orkiestrą Symfoniczną Riszon le-Cijjon wykonując Koncert Es-dur Franciszka Liszta.

Przewiń do góry